Erdoğan, 12 yıl sonra Irak’a gidiyor: Masada hangi konular olacak?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 12 yıl sonra ilk kez bugün Irak’ı ziyaret edecek. Erdoğan bu ziyaret kapsamında başkent Bağdat’ın yanı sıra Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil’de de temaslarda bulunacak. 

Erdoğan Bağdat’ta Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ve Başbakan Muhammed al Sudani ile görüşecek. Erdoğan’a Irak’ta Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Savunma Bakanı Yaşar Güler, Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, MİT Başkanı İbrahim Kalın’ın da bulunduğu geniş bir heyet eşlik edecek. 

Bu Erdoğan’ın 2012’den bu yana ülkeye gerçekleştirdiği ilk ziyaret olacak.

Masada hangi konular var?

– PKK

Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar Türkiye ile Irak arasında son dönemde ivme kazanan ikili ilişkilerin her alanda ilerlemesi ve ahdi zeminin de kuvvetlendirilerek kurumsal bir çerçeveye kavuşturulmasının amaçlandığını belirtti. Bu doğrultuda en önemli adım Irak topraklarının PKK’dan temizlenmesi konusunda atılacak.

– Ortak harekât merkezi

İki ülke arasında uzun süredir devam eden görüşmelerde varılan Ortak Harekât Merkezi kurulması konusundaki uzlaşma, Stratejik Çerçeve Belgesi içinde yer alacak. Hürriyet’in edindiği bilgilere göre içerik, kapsam ve yer, teknik görüşmelerden sonra belli olacak. Merkezde, Irak Merkezi Hükümeti, Bölgesel Yönetim ve Türkiye’den askerlerin görev alması bekleniyor. Türkiye’nin beklentisinin Sincar, Mahmur ve Kandil bölgesinde öncelikle karşı tarafın aksiyon alması olduğunu belirten kaynaklar, istihbarat paylaşımının kritik önem taşıdığının altını çizdi. Türkiye, operasyon yapılan bölgelere yakın sivilleri gözetme amaçlı önlem alınmasını istiyor.

– Türkiye’nin Irak sınırında üs bölgeleri

Ayrıca Türkiye’nin Irak sınırındaki 30-40 kilometrelik alanda, değişen derinliklerde üs bölgeleri kurulması; Hakurk, Metina, Zap ve Gara’nın güvenli hale getirilmesi; Irak Suriye sınırında PKK/YPG unsurlarının geçişkenliğinin azaltılması için somut adımlar atılması gibi konular da karara bağlanacak.

– Ulaştırma, enerji, tarım…

Altına imza atılacak temel metin, somut adımların yer aldığı yol haritası olarak da nitelenen “Stratejik Çerçeve Metni” olacak. İmzalanacak anlaşmalar arasında güvenlik başlığının yanı sıra ulaştırma, enerji ve tarım da yer alacak.

Kaynaklar, “Görüşmenin somut adımlara tahvil edilmesi bekleniyor” dedi.

– Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı

BBC Türkçe, 2023 Mart ayından bu yana kapalı olan Kerkük-Yumurtalık boru hattının yeniden çalışmaya başlaması konusunun da ele alınmasının beklendiğini ifade etti. 

Türkiye, Irak tarafına boru hattının çalıştırılmasına hazır olduğunu iletmiş ancak merkezi Bağdat yönetimi ile Bölgesel Yönetim arasındaki sorunların devam etmesi nedeniyle bu konuda bir adım atılamamıştı.

Bu ziyarette enerji konusundaki işbirliğinin geniş bir şekilde ele alınması ve somut adımların atılması öngörülüyor.

Fidan: 20’den fazla anlaşma imzalanacak

Dışişleri Bakanı Fidan, , “Cumhurbaşkanımızın ziyareti esnasında 20’den fazla anlaşmanın imzalanması için ön mutabakatlar tamamlandı” dedi.

Bakan Fidan, ziyaretle ilgili olarak, “Amacımız bölgesel istikrar, refah ve kalkınma sağlayacak bir ilişki ağında yer almak, ilişkilerimizi bu doğrultuda kurumsallaştırmak ve bölgedeki düzenin ve refahın artırılması için çaba göstermek” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir