Midsommar festivali nedir? Midsommar nasıl kutlanır? Midsommar hakkında merak edilenler…

Nordik ülkelerde büyük bir coşkuyla kutlanan Midsommar, en uzun günün yaşandığı 21 Haziran çevresinde kutlanıyor. Hatta bugünü anlatan bir korku filmi de mevcut. Peki, Midsommar festivali nedir? Midsommar nasıl kutlanır? Midsommar hakkında merak edilenler…

MİDSOMMAR NEDİR?

Kurbağa dansları ve şarkıları eşliğinde Midsommar direğinin (Midsommarstången) etrafında halka şeklinde el ele tutuşan İsveçliler, müzik eşliğinde dans ediyor.

Geleneksel olarak patates haşlaması, salamura ringa balığı, çilek ve likörlerin tüketildiği bu günün kökleri pagan geleneğine dayanıyor. Midsommar Günü’nde çuvalla koşu yarışı, halat çekme, ağızda kaşıkla yumurta taşıma gibi geleneksel oyunlar da oynanıyor.

Her yıl 19 ve 25 Haziran tarihleri arasındaki cuma akşamı Midsommar Gecesi; cumartesi ise Midsommar Günü olarak kutlanıyor. Finlandiya, Norveç ve Danimarka gibi diğer kuzey Avrupa ülkelerinde de kutlanan Midsommar İsveç için ise özel bir anlam taşıyor. İsveç’te 6 Haziran yerine Midsommar Gecesinin ülkenin ulusal bayramı olarak kabul edilmesi teklifleri söz konusu.

ARİ ASTER’DEN MİDSOMMAR FİLMİ

Ari Aster tarafından yazılıp yönetilen ve Florence Pugh, Jack Reynor, William Jackson Harper, Vilhelm Blomgren, Ellora Torchia, Archie Madekwe ve Will Poulter’ın oynadığı 2019 halk korku filmi. Her 90 yılda bir düzenlenen bir festival için İsveç’e giden bir grup arkadaşın kendilerini bir İskandinav pagan kültünün pençesinde bulmasını konu alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir